Nasłoneczniony przedogródek
Oto projekt zagospodarowania przestrzeni pomiędzy domem a ulicą, ujętej po bokach nawierzchniami: wejściową oraz wjazdową. Prostokątny obszar (około 10 x 5 m) spełnia funkcję reprezentacyjną oraz komunikacyjną między podjazdem a wejściem do domu. Z uwagi na trudne warunki dla roślin (duże nasłonecznienie i mała wilgotność) zaproponowaliśmy nawierzchnię z jasnego kruszywa, która poprzecinana jest prostopadłymi liniami z obijanej kostki brukowej, a w centralnej części ozdobiona wymurowanymi klombami z postarzanej cegły. Poziome podziały są niepowtarzalne i tworzą układ przenikających się kwadratów i prostokątów, a dodatkowo na środku „wyrastają” dwa prostokąty w formie klombów. Przejście z samochodu do domu stworzono z płyt tarasowych imitujących drewno.
Powierzchnia wjazdu dla samochodów ułożona będzie z istniejącej kostki po rozbiórce. W koncepcji zaproponowano, aby poziome linie z centralnej kompozycji, przeciągnąć na wjeździe. Wjazd od strony ogrodzenia zyskał nowy kształt z prostopadłymi wykończeniami, które mają lustrzane odbicie po drugiej stronie nawierzchni. Wspomniane ostre kąty dają możliwość wprowadzenia w wąskim pasie pionowych elementów jakimi są bryły kamienne oraz rośliny. Ponadto, powstała opaska z kruszywa wokół domu, aby odsunąć nawierzchnię od domu optycznie poszerzając przestrzeń.
Centralna kompozycja pomiędzy wejściem do domu i wjazdem wypełniona jest dwoma frakcjami kruszywa o nazwie „Biała Marianna”. Płaszczyzny wnętrz prostokątów wypełnia grube kruszywo, natomiast cienka opaska wokół domu oraz otoczenie płyt chodnikowych -drobne kruszywo. Jasne ciepłe barwy kruszywa oraz piaskowe melanże i obijane powierzchnie kostek Castello Antico i Vario nawiązują do ogrodzenia, a także rozjaśniają frontową część działki jednocześnie optycznie ją powiększając. W środkowej kwadratowej płaszczyźnie ustawiono dwie skały fyllitowe – naturalne elementy dekoracyjne, dzięki którym kolor grafitowy (barwa dachu, przęseł ogrodzeniowych i starej kostki) zostanie w subtelny sposób „przemycony” do ogrodu. Także trzy kolejne egzemplarze tego kamienia zamontowane będą w pasie między podjazdem a ogrodzeniem.
Rośliny zaproponowane w projekcie to dwa drzewa: Robinia biała w odmianie kulistej korony szczepionej na pniu (posadzona na tle domu w jednym z murowanych kwietników – świetnie nadająca się do pojemników i znosząca okresy suszy) oraz Wiśnia piłkowana w odmianie o koronie odwrotnie stożkowatej, pięknie kwitnąca wiosną na różowo (posadzona w narożniku działki, pomiędzy podjazdem a ogrodzeniem). Następnie oryginalny krzew zimozielony czyli Ostrokrzew kolczasty w odmianie o żółto obrzeżonych liściach i czerwonych owocach (posadzony razem z robinią). Kolejne zastosowane gatunki to trawy, zestawione w grupach, na zasadzie kontrastu budowy tych roślin: 1.Trzcinnik ostrokwiatowy – sztywno sterczący „pionowy” w odbiorze 2. Piórkówka japońska – dość szerokie kępy i liście oraz kwiatostany mocno się przewieszają 3. Kostrzewa ametystowa – zanim zakwitnie jest niską zwartą kępką, dopiero kwiatostany nadają jej wysokości i lekkości, pięknie się przewieszając. Przed ścianą domu posadzone one będą w prostokątach – dwa niskie i jeden podwyższony. Dwa egzemplarze traw (Piórkówka japońska i Trzcinnik ostrokwiatowy) umiejscowiono pomiędzy wjazdem a ogrodzeniem, przy fyllitach.
Proponuje się również montaż oświetlenia najazdowego w dwóch prostokątach „pod” trawami i ilości po 3 do każdego z koryt. Możliwe jest też zamontowanie jednej większej lampy oświetlającej od dołu Robinię.